SAĞIM SOLUM SOBE NASIL OYNANIR Sipariş  

OYUNCAGIN TARİFİ

Oyun tek kişilik bir oyundur ve yatay 8 kanalının ortasına koyulan bir bilyenin sağa sola hareket ettirilmesi suretiyle başlar. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, bilyenin kulvarın tam ortasından başlatılarak sağ veya sol yöne doğru
hareket etmesini sağlamaktır.
Yatay 8 kanalının amaç ve işlevi konsantrasyonu çoğaltmaktır. Bilyeyi hareket ettirmek ve hareket halinde tutmak, konsantrasyonu arttıran bir egzersizdir.
Oyuncakla oynamaya baslayan kişi, bilyeyi hareket ettirdikten sonra, kendisini çok kısa bir sürede bilyenin akışına kaptırır. Tüm duyuları bilyeye yönlenir, rahatsız edici ve oyalayıcı tüm düşünceler yok olur ve böylelikle konsantrasyonu artar.

 

 

MOTOR BECERİ

Bilyeyi sakin, dengeli ve hızlı olarak yürütmek ilk bakışta görüldügü kadar kolay değildir.

Oyuncak iki elle tutulup bilyenin üç boyutta (sağa-sola, yukarıya-aşağıya, öne-arkaya) koordinasyonlu bir sekilde hareket etmesi sağlanır. Becerisini daha da artırmak isteyen kisi, tek eliyle (bir sağ eli ile, bir sol eli ile) oyuncağı ortadan tutabilir. Bir başka yöntem de, oturduktan sonra oyun tahtasini kaval kemigi veya ayaklarin üzerine koyarak bilyenin hareket etmesini sağlamakıir; bunu yaparken ellerle oyuncağa müdahale edilmemelidir.

   

HER İKİ BEYIN LOBUNUN ENTEGRASYONU

Beynimizin üst seviyede başarı gösterebilmesi için her iki loba da ihtiyaç vardir. Örnegin bir kompozisyon yazarken sağ beyin, düsünceleri ve görselligi resimsel bir dil ile şekillendirirken; sol beyin mantıkla birlikte, gramer ve imlanın düzgün olmasını sağlar. Oyuncağın kanallarındaki bilyenin çapraz geçişleri, her iki beyin lobunu aktifleştirir.

Oynayan; bilyeyi önce 1 dakika yatay 8 yönünde, sonra 30 sn daire içinde hareket ettirip . tekrar
yatay 8 yönünde döndürür ise her iki beyin lobunun entegrasyonu sağlanır ve aktif tutulur.

Kişi heyecanlı, sinirli, stresli ise; . yatay 8' i oynamaya başladıktan kısa bir süre sonra rahatlatıcı etkisini görecektir. Bu oyuncağı kendimizi ne kadar çok vererek kullanırsak o kadar kisa zamanda, sanki meditasyon yapar gibi, derin bir rahatlama hissederiz. Bu nedenle bu oyuncak, ev ödevleri esnasinda da başarı sağlar ve hata oranını azaltır.

Yatay 8 tahtası çok tipik ve ayni zamanda pedegojik açıdan çok bilinen bir oyuncaktir. Bugün çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Ayni zamanda yatay 8 her yaş grubundaki insanlarla çalişma imkani sağlar. Tüm pedegojik cihazlarda oldugu gibi bu oyuncağıın da amacı bütün duyuları çalıştırmaktır.

Yatay 8 tahtası çocukların sadece oyuncağı olmayıp, onlarin davranışlarının geliştirilmesini, algılarının kuvvetlendirilmesini sağlar.